Григор Димитров печели маратон от 5 сета срещу Роджьр Федерер

Григор Димитров излезе от сянката на Роджър Федерер във вторник, за да претендира за място в полуфиналите на US Open с шокова победа в петте сета: 3-6 ; 6-4 ; 3-6 ; 6- 4 ; 6-2     Влизайки на US Open, 78-ият класиран Димитров, наречен „Бебе Фед“ заради приликите между играта му и тази на Федерер, не изглеждаше много заплаха, като отбеляза само една победа от последните му осем мача. Но българинът, който беше класиран на номер три, намери някаква форма на твърдите кортове в Ню Йорк и заяви първата си победа в осем срещи с 20-кратния носител на Големия шлем.    Федерер беше остър като бръснач, когато започна мача, но не успя да поддържа обичайното си високо ниво срещу пестеливия българин. Повратният момент дойде в четвъртия сет, Димитров се бори с пет точки за почивка, за да спечели сета и мача на ниво при 2-2.    Преди началото на петия сет Федерер извика треньора и след кратък разговор с 38-годишния играч се наложи да бъде извън корта за медицинско време, за да се справи с очевиден проблем с гърба. Когато играта се възобнови, Димитров се възползва от шанса си, разбивайки Федерер да отвори петия и след това втори път, като швейцарецът не успя да монтира никаква защита, тъй като българинът продължи да търси най-голямата победа в кариерата си.    Димитров  ще влезе в първия си полуфинал срещу руснака Даниил Медведев, който победи швейцареца Станислав Вавринка в другия четвъртфинал, за да стигне и той до първия си полуфинал.